ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ 11. května 2011

Vedoucí, instruktoři i starší členové ZS se letos aktivně zúčastní 15. ročníku celonárodní květinové sbírky. 11. května budou v ulicích Brna prodávat žluté květinky. Hlavním koordinátorem za ZS bude Tomáš Cimr tomas@zeeska.cz.

Tisková zpráva:

Praha 9. května 2011

Ve středu 11. května proběhne již 15. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Veřejná sbírka neslouží k pouhému získávání financí na projekty sdružení, LPR Praha ji zároveň považuje za významnou preventivní akci. Každý dárce si totiž odnese nejen kytičku měsíčku lékařského, ale obdrží
i leták s podrobnými informacemi o možnostech aktivní prevence rakoviny.

Platí, že rakovina odhalená v časném stadiu vzniku je léčitelná. Náš slogan „Tiká v každé rodině“ je varující. Varující, ale pravdivý, neboť každý třetí občan v ČR podle celostátních statistik onemocněl nebo onemocní rakovinou. Prevence a především prevence od dětského věku může toto riziko značně omezit.
Cílem programu roku 2011, který vychází ze zásad Evropského kodexu proti rakovině, je informovat veřejnost o možnostech aktivní nádorové prevence, tj. nejen zdravý způsob života, nekouření, pravidelný pohyb apod., ale i využívání preventivních a screeningových programů, které nabízejí zdravotní pojišťovny – stanovení PSA (Prostatický Specifický Antigen) u mužů nad 50 let, mamografický screening pro ženy od 45 let, vyšetření stolice na okultní krvácení, očkování proti HPV + roční gynekologické kontroly (prevence před rakovinou děložního čípku) a samozřejmě pravidelné roční preventivní prohlídky u praktického lékaře.

Letošní sbírka v řeči čísel
· 800 000 žlutých kytiček s fialovou stužkou
· 14 krajů ČR (všechny)
· 77 okresů ČR (všechny)
· 750 měst a vesnic České republiky
· 5500 pokladních vaků
· 11 000 dobrovolníků ve žlutých tričkách
· 760 přihlášených subjektů:
– 54 pacientských klubů, kolektivních členských organizací LPR Praha
– 154 středních škol
– 123 základní školy
– 88 místních organizací Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska
– 72 oddílů Skauta
– 62 skupin Pionýra
– 40 prodejen knihkupectví Kanzelsberger
– 26 organizací ČSŽ
– 25 poboček České pošty
– 19 organizací ČČK
– a další organizace a jednotlivci

Spolupráce s Českou poštou

Liga proti rakovině Praha již druhým rokem spolupracuje při zpracovávání financí z pokladních vaků s Českou poštou, s.p., která se stala generálním partnerem sbírky. Hned v počátku spolupráce Liga ocenila vstřícnost představitelů České pošty, neboť dobrovolníci budou moci pokladní vaky s penězi vybranými za kytičky odevzdat přímo ve svém městě. Na zpracování všech finančních příspěvků se bude podílet tým kvalifikovaných a proškolených zaměstnanců 500 pošt.

Spolupráce s Dermatovenerologickou klinikou FNB

Při aktivitách k prevenci maligního melanomu pokračuje LPR Praha v úspěšné spolupráci s Dermatovenerologickou klinikou FNB, jejíž lékaři budou například v den sbírky ve stanu na Můstku poskytovat zájemcům konzultace.

20 let s Ligou proti rakovině Praha

Na závěr tiskové konference představí Prof. MUDr. Zdeněk Dienstbier, DrSc., zakladatel a dlouholetý předseda LPR Praha, publikaci „20 let s Ligou proti rakovině Praha“, ve které shrnuje dvě dekády svého života spojeného s budováním této neziskové organizace.

Přílohy: