Závěrečné slovo vedoucího 61. Letní expedice

Milé zeesačky, milí zeesáci, milí příznivci ZS,

Je tomu už pár dnů, co se Zeměpisná společnost ,,PCV“ a Zeměpisná společnost Morava vrátily z Letní expedice.
Během Letní expedice, v pořadí ,, PCV“ již 61., se obě Zeměpisné společnosti vydaly do končin jižních Čech, kde jsme brázdili lužní lesy a rybníky v okolí Chlumu u Třeboně. Po dobu expedice jsme se vžívali do rolí vrcholových sportovců a jako olympionici se snažili umístit se na velké letní olympiádě – Nový Kanclíř. Mnoho z nás si odneslo medaile a ocenění za zdatné a skvělé sportovní výkony. Na dvou expedičních pochodech jsme navštívili okolí Českého Krumlova, Jindřichova Hradce, Třeboně, Novohradských hor a mnoho dalších míst typických pro tuto lokalitu. Během našeho putování jsme rovněž provedli mnoho výzkumů, a tak se naše putování stalo v pravém slova smyslu vlastivědným.


Během expedičních týdnů nám rovněž přálo počasí a tak jsme krásné, slunečné letní dny strávili u vody a v ty chladnější cestovali. Začátek expedice však poznamenalo několik silnějších bouřek, což nám, vzhledem k tomu, že prudký vítr odháněl komáry, naprosto vyhovovalo.

Celá oblast byla komáry doslova posetá a díky povodním i následným teplotním výkyvům jejich počet každým dnem přibýval. Proto nás ani při návštěvě cukrárny nepřekvapilo to, že ve svatostánku cukrovinek bylo možné zakoupit i silný repelent. I přes psychologickou náročnost spjatou s výskytem tohoto bodavého hmyzu nás naše radost z expedice vůbec nepřešla, a tak dny stále utíkaly. Expedici rovněž oživily dva slavnostní táborové ohně, které byly oba spojeny s Olympiádou. Veřejně byly vyhlášeny nové hodnosti a Zeeska tak byla obohacena o další členy, vlastivědce i nové instruktory. Celkově se Letní expedice velice povedla, ať už výběrem tábořiště či celoexpediční hrou. Už nyní je nám líto, že trvala jen tak krátce a těšíme se, až zase někam vyrazíme.

Aleš Ondráček,
vedoucí 61. Letní expedice Nový Kanclíř