Sraz PTO

I v letošním roce proběhl o víkendu 27. – 29. května tradiční sraz PTO, na kterém se potkávají pionýrské tábornické oddíly. Právě sraz PTO je vyvrcholením celoročního zápolení jednotlivých oddílů v Zelené lize a na srazu už proběhlo jen vyhodnocení. Letošní sraz se konal v kempu Výr u výrovické přehrady a jeho téma bylo western. Děti i vedoucí se tak rázem přenesli do dob divokého západu, kdy se stavěly železnice, bojovalo s rudochy a rýžovalo zlato při zlaté horečce.

V pátek, když dorazili všichni kovbojové nás zastihl vytrvalý déšť a plán večerního táboráku se rychle rozplynul. Sobotní dopoledne bohužel vypadalo podobně a tak místo dopolední bojovky – stavba železnice se většina oddílů rozhodla pro výlet do okolí nebo hraní deskových her ve společenské místnosti. Odpoledne se naštěstí vyčasilo a táborníci se konečně mohli věnovat westernovým aktivitám, které si jednotlivé oddíly připravily. Děti si tak mohly vyzkoušet střelbu ze vzduchovek, křesání ohně, hod podkovou, střelbu z luku, dojení stračeny, jízdu na kajaku a mnoho dalších westernových aktivit. Kromě toho vyvěsil šerif seznam hledaných zločinců, které děti hledaly a za nalezení získávaly sladkou odměnu. Naštěstí se nám podařilo všechny padouchy pochytat a po večeři všechny čekal country večer s výukou country tanců, které zajišťoval profesionální lektor – pan Bartůněk.

V neděli odpluly mraky a všechny příjemně překvapila modrá obloha. Z programu nás už čekal jen závěrečný nástup, na kterém byly slavnostně předány sborníčky mapující činnost oddílů v posledních 5 letech, představeni noví instruktoři, noví vedoucí a vyhlášeni byli i vítězové letošní Zelené ligy. Poté čekal táborníky oběd, balení a odjezd domů. Díky slunečnému počasí se podařila usušit i většina stanů a většina oddílů odjížděla ze srazu spokojená. Myslím, že tentokrát více než jindy platí staré známé „Konec dobrý, všechno dobré“!