Krušná šedesátka a celé znění rozhovorů o ZS

Sněm, ples a tři výstavy, to všechno jsme zvládli, abychom letošní výročí řádně oslavili. Šedesátky se Zeeska dožila 7.11.2013, hlavní oslavy jsme ale nechali na následující sobotu. Současní členové se potkali na dopoledním Sněmu, pro starší zéesáky všech věkových kategorií byl připraven ples. Až do konce listopadu mají také návštěvníci SVČ Lužánky možnost navštívit jubilejní šedesátkovou výstavu, výstavu mapující uplynulý rok, nebo se projet v galerijní tramvaji.

Sobota 9.11.2013 byla skutečně krušným dnem. Kdo v Lužánkách nezůstával přes noc, přijel ráno, aby mohl tradiční Sněm začít tipťop. Přijít se nasnídat s kamarády ze Zéesky, zhodnotit u toho uplynulý rok a naplánovat roky další přišla většina stávajících členů ZS. Klasické chlebíčky a vlašák jsme letos vyměnili za loupáčky a kakao. Chybět nemohl ani narozeninový dort, nástup, volby do Rady ZS a slavnostní otevření výstavy.

Jen co poslední z dětských účastníků opustil budovu Lužánek, vrhli se členové KV do víru příprav na letošní ples. Ples Zeměpisné společnosti se koná jednou za pět let a zváni na něj jsou všichni ti, kteří kdy v Zéesce splnili minima vlastivědce. Že jich není málo a že na svá léta v Zéesce nezapomněli, ukazoval sál praskající ve švech stejně jako ostatní prostory Lužánek. Předsálí se proměnilo na bar, recepce na plesovou šatnu a Ornis na disko sál. Plesu se zúčastnili bývalí i současní zéesáci všech generací. Kdo netancoval, povídal se starými přáteli a vzpomínal na zéesácká léta. Postupem času vznikl i kytarový kroužek a taneční hity ze sálu byly nekompromisně převálcovány tradičními kytarovkami. Poslední hloučky opouštějící lužánecký park v brzkých ranních hodinách svědčily o tom, že zéesák v každém věku něco vydrží.

Příjemným doplněním sobotních oslav byly výstavy v chodbě a galerii SVČ Lužánky. Každoroční chodbovou výstavu mapující činnost Zéesky doplnila také výstava jubilejní. V galerii Lužánek vyrostl szan Beskyd, podsaďák i zubřík a celkem pět panelů ilustrujících vývoj v Zéesce za celých šedesát let její existence. Přelomové roky existence Zeměpisné společnosti dokreslené dobovými dokumenty a fotkami dokazují, co všechno už má Zéeska za sebou.

Až do konce listopadu mají cestující brněnskou hromadnou dopravou možnost zhlédnout zéeskovou výstavu také v galerijní tramvaji. Tramvaj brázdící brněnské koleje představuje činnost Zéesky široké veřejnosti. Zavzpomínat na prázdniny, přenést se na chvíli k táboráku, na lyže či pod stan tak budou moci cestující většiny tramvajových spojů. Výstava je instalována ve voze 1033, jehož přesnou polohu si mohou zájemci o zhlédnutí zjistit na internetových stránkách iRISbrno.cz.

Rozhovory o ZS:

 1. Jiří Bartoň
 2. Ivan Hálek
 3. Jana Urbanová
 4. Jindřich Kačer
 5. Miroslav Toman
 6. Hana Šráčková
 7. Petr Bronec
 8. Petr Brunecký
 9. Vít Urban
 10. Vít Fridrich
 11. Jaroslav Suský