< prosinec 2018 >
Po Út St Čt So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Informace o akci Sázava 2008

St 21.5.2008


Ilustrační foto ze sjíždění Vlatavy.Tato akce je pro všechny členy skupiny bez omezení věku a jedinou podmínkou je umět plavat. Pojedeme vodácky nejhezčí úsek řeky Sázavy a to ze Stvořidel do Budčic. Po cestě sjedeme nejeden jez a budeme se nechávat nést častými peřejkami. Na hladký a bezpečný průběh akce bude dohlížet instruktor vodní turistiky Šudan a člen vodní záchranné služby Rolin.

 • Termín: 13.-15.6.2008


 • Sraz: v pátek 13.6. na hlavním nádražím v 16:00, vlak odjíždí v 16:24


 • Návrat: v neděli 25.6. na hlavní nádraží v 20:34


 • Cena: 500,- Kč v ceně je zahrnuto půjčení lodi, pádla, vesty, doprava lidí i věcí a jídlo na sobotu i neděli


 • S sebou: jídlo na cestu a sobotní snídani (o další stravování je postaráno:-), věci na vícedenní výpravu (spacák, karimatka, pláštěnka, teplé oblečení, pevná obuv, uzlák, ešus, lžíci, nůž) + náhradní oblečení a boty do lodě, plavky, pokrývku hlavy, krém na opalování. Vše sbaleno do jednoho batohu.Závazné přihlášky odevzdejte svým vedoucím nejpozději do 5.6.2008.Harmonogram akce.
 • Pátek:
  dojezd do Stvořidel spojit se s motorizovanou částí výpravy, najít místo na rozbití tábora a postavit stany, seznámení se ze zásadami chování na vodě


 • Sobota:
  ráno - snídaně, sbalení tábora, nasazení lodí na vodu a rozplavba, večer - dojezd do kempu U Vlka, postavení tábora a vaření večeře. Délka trasy cca 14km.


 • Neděle:
  ráno - snídaně sbalení tábora a pokračování v plavbě do Budčic, uvaření večeře, nabalení lodí a věcí do auta a přívěsu a odchod na vlak . Délka trasy cca 8km.


Vodácký slovníkKaždý kdo jede na vodu by měl znát minimálně základní vodácké názvosloví. Tedy jsem vám nějaké vybral:KORMIDELNÍK – sedí na zádi lodí, řídí ji a kontroluje práci háčka.HÁČEK – sedí na špici lodi, pádluje, kouká na to kde jsou šutry a hlásí to kormidelníkovy.PORCELÁN – třetí jezdec v lodi. Vozí se nouzově na kratší vzdálenosti. Kormidelník a háček jedou s porcelánem opatrně, neboť ten nepádluje a má dost času, aby sžíravě kritizoval způsob jejich jízdyVRACÁK – zpětný proud, vzniká vedle hlavního proudu a žene loď zpátky pod jez, do mělčiny a mezi klacky.ZABALÁK – vysoká vlna se zpětnou rotací, postrach otevřených lodí. Vyskytuje se silných peřejích a na konci šlajsen.ŠLAJSNA – úzké místo, kde velkou rychlostí teče hodně vody. Nejčastěji se vyskytuje v peřejkách a nebo na jezu.JEZ – uměle vytvořená překážka na vodním toku (malá hráz).BORT – bok lodi.SOULOĎ – společná plavba více lodí držících se spolu za borty.CVAKNOUT SE – převrátit se s lodí do vodyVOLEJ – pomale tekoucí voda, většinou nad jezem.PEŘEJKY – rychle tekoucí voda, většinou pod jezem.


Přihláška(stačí zkopírovat myší, vložit do textového editoru a vytisknou)Přihláška na závěrečnou výpravu Sázava 2008Potvrzuji že…………………………………....se zúčastní závěrečné výpravy.Podpis rodičů………………………………………Modlitba vodáka - Hop tropVodák má rád když voda teče, slunce svítí a komáři nekoušou, aby se mu to splnilo, tak si napsal vodáckou modlitbu a tu si zpívá před vyplutím.C Ami F G
1.
Ať jsou šlajsny plný vody, ať jsou vlny mohutný,C Ami F Gaby naše něžný lodi nedrncaly vo šutry,C Ami F Gať mě peřej prudce vcucne, ať tam vlítnu s kuráží,C Ami F G Caž mý tělo v noci usne, ať ho nechaj' komáři.

Ami F G
R:
Vždyť je toho, Bože, málo, vod tebe chci jen,C F G Caby nás tvý slunce hřálo tenhle letní den.


2.
Ať je každej z naší bandy samej smích a pohoda,ať užijem spoustu srandy, ať se kudlou nebodá,ať se všichni kamarádi, co se sejdou na vodě,naučí hrát na kytary, ať to frčí v hospodě.
R:
3.
Ať mám holku-kamaráda, ať se liší vod husy,ať mě má ta holka ráda, pádlovat už nemusí,pojedu s ní, kam si přeje, až na hříšný Tahiti,ať se na mě hezky směje a nedělá "ty-ty-ty".F G C
R:
+ [: [: [: tenhle letní den ... :] :] :]

Kontakt

14. TSP Zeměpisná společnost
"Po cestách vlasti"
Lidická 50 (SVČ Lužánky), 658 12 Brno

e-mail: vedeni@zeeska.cz
Tel. SVČ Lužánky: 549 524 111
IČ: 64327272